- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Lighting Poles
Lighting Poles
Our product range includes a wide range of led lighting pole, led decorative pole, led light pole, led decorative pole light, led decorative pole light and decorative led street light pole.
LED LIGHTING POLE
Product Price: Rs 8,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pole Height | 6 Meter |
| Power | 10W , 15W |
| Pole Type | Decorative |
| Mounting Type | OUT DOOR |
| Base Type | LED CHIP |
| Lighting Type | LED |
| Wattage (W) | 10W , 15W |
| Certification | ISI |
| Bollard Height | 1 FEET , 2FEET , 3 FEET |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 PIECE
- Delivery Time: 1 WEEK
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED DECORATIVE POLE
Product Price: Rs 18,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Design Style | Heritage |
| Material | Cast Iron |
| Pole Height | 3 m |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 85VAC TO 265VAC |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Led Light Pole
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Street |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Application | Street Lighting |
| Finish | Powder Coated |
| Thickness | 3 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 10 Meter |
| Height | 6 m |
| Pole Type | Round |
| Arm Type | Single Arm |
Additional Information:
- Item Code: Ne1602
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 7DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED DECORATIVE POLE LIGHT
Product Price: Rs 12,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Light Type | LED |
| Power | 10W , 15W |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Lumens per Watt | 100 LUMENS |
| Base Type | LED CHIP |
| Mounting Type | OUT DOOR |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Wattage (W) | 10W , 15W |
| Bollard Height | 1 FEET , 2FEET , 3 FEET |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 PIECE
- Delivery Time: 1 WEEK
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED DECORATIVE POLE LIGHT
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Light Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Shape | Square |
| Surface Finish | MS and Aluminium Powder coating Material |
| Lighting Type | Led |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 50W & 100W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 100/DAY
- Delivery Time: 7 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Led Light Pole
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pole Height | 3 Meter |
| Height | 6 m |
| Pole Type | Decorative |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | MS and Aluminium Powder coating Material |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 Day
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Decorative Led Street Light Pole
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pole Height | 5 m |
| Height | AS REQUIRED |
| Pole Shape | Decorative |
| Material | Galvanized Iron |
| Usage/Application | Street |
| Lighting Color | Cool White |
| Power | 85VAC TO 265VAC |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Post Top Lamp
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Aluminum |
| Light Source Type | LED |
| Style | Traditional |
| Finish Color | Black |
| Number of Heads | Single Head |
| Voltage | 12V |
| IP Rating | IP65 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Certifications | CE Certified |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Iron Pole
Product Price: Rs 14,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage | Garden Pole |
| Pole Height | 3 m |
| Design Style | Heritage |
| Finish | Powder Coated |
| Base Shape | Round |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Color | Black |
| Lamp Type | LED |
| Installation | Bottom Plate |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
MS Street Light Pole
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Arm Type | Double Arm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Application | Township Roads |
| Door Opening | Double Door |
| Mounting Type | Bottom Plate |
Yes! I am InterestedRequest A Callback